Nov 30, 2016

13. Çocuk Filmleri Festivali’ne Eskişehir’de Engelsiz Açılış!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen 13. Çocuk Filmleri Festivali’nin açılışı 29 Kasım Salı günü gerçekleşti! Türkiye’de ilk defa bir uluslararası animasyon filminin görme ve işitme engelliler için, sesli betimlemeli olarak gösterildiği açılışta ayrıca, tüm tören işaret diliyle anlatıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene; Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, EBB Başkan Vekili Abdulkadir Akar, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, TÜRSAK Vakfı Başkan Yrd. Cemal Okan, oyuncular Demir Karahan, Ayten Soykök, Fulya Aksular, Valilik Kültür Müdürü Şennur Azade ve Sesli Betimleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Yılmaz katıldı.

Dünyada ödül almış animasyon filmlerin ücretsiz gösteriminin yanı sıra, hikaye anlatımı ve animasyon atölyelerinin de gerçekleşeceği 13. Çocuk Filmleri Festivali; 29 Kasım – 2 Aralık 2016 tarihleri arasında Eskişehirli çocuklarla buluşuyor.

Festivalin açılış töreni, 29 Kasım 2016, Salı günü EBB Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde çocukların ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşti. Sevilen oyuncu Ceren Benderlioğlu’nun sunduğu törende çocuklar önce; Toronto Uluslararası Film Festivali 2015’te En İyi Kısa Animasyon Ödülü’nü kazanan “Deniz Tutkusu” (Jonas on the Sea) adlı açılış filmini gösterildi. Aynı zamanda Türkiye’de bir ilke imza atan festival, açılış filmini Sesli Betimleme Derneği ile işbirliği çerçevesinde yeniden düzenledi. Böylece, açılışa katılacak görme ve işitme engelli çocuklar da filmi akranlarıyla birlikte izleme imkanı bulurken, Türkiye’de ilk defa bir uluslararası animasyon filmi sesli betimlemeli olarak gösterildi. İşaret dili tercümanı Esra Karadağ ise, işitme engelliler için tüm töreni işaret diliyle anlattı.

Festival kapsamında ayrıca Fulya Aksular tarafından, açılış töreni öncesinde Yarışma Filmleri Ana Jüri Atölyesi düzenlendi. Atölyeye katılan ve yaşları 7-12 arasında değişen Çocuk Jürisi; festivalin yarışma bölümündeki filmler arasından “Sisler Arasında” filmini “En İyi Film” olarak seçti. Seçtikleri filmi açılış töreninde sahnede açıklayan Çocuk Jürisi filmi seçme sebeplerini de anlattı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen 13. Çocuk Filmleri Festivali’nde; dünya çapında ödülller almış toplam 30 film Eskişehirli çocuk izleyicilerle buluşacak. Her gün ücretsiz olarak gösterilecek olan animasyon filmleri, önceki yıllarda olduğu gibi yine Masalcı Abla Fulya Aksular tarafından seslendirilecek. Masalcı Abla, diyalogsuz olan bu filmleri çocuklar için hikayeleştirerek anlatacak.

13. Çocuk Filmleri Festivali’nde ayrıca 30 Kasım Çarşamba günü 15:00-17:00 saatleri arasında Ayten Soykök ile Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, 1 Aralık Perşembe günü 15:00-17:00 saatleri arasında ise Anadolu Üniversitesi işbirliği ile Animasyon Atölyesi gerçekleştirilecek. Arş. Gör. Yasin Arslan ve Arş. Gör. Rıdvan Çevik yönetiminde, Ahmet Cihat Etlibaş’ın teknik desteğiyle, çocukları animasyon filmlerin nasıl yapıldığı hakkında bilgilendirme amacıyla düzenlenen Animasyon Atölyesi’nde, sunumlara ek olarak uygulama çalışmaları da yapılacak.

Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.